Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Jak walczyć z komarami? Poznaj sprawdzone metody

Jak walczyć z komarami? Poznaj sprawdzone metody

Komary to owady, których obecność potrafi być niezwykle dokuczliwa dla ludzi i zwierząt. Ich ukłucia powodują uczucie świądu,  niekiedy reakcje alergiczne.  W praktyce jednak owady te nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi ponieważ żaden z 47 gatunków komarów występujących w Polsce nie przenosi chorób groźnych dla człowieka.

W klimacie umiarkowanym pojawianie się komarów w sezonach wiosennym i letnim jest zjawiskiem naturalnym. Zwiększona liczebność tych owadów w ostatnim czasie związana jest  z  dużą ilością wody pozostałą po intensywnych majowych opadach deszczu, co razem z występującymi obecnie wysokimi temperaturami stworzyło dogodne warunki do namnażania się tych owadów.
W takim przypadku jedyną możliwością  doraźnego przeciwdziałania uciążliwościom powodowanym przez nadmierny rozrost populacji komarów jest zwalczanie ich dorosłych form poprzez zastosowanie preparatów chemicznych. Metoda ta ma jednak stosunkowo niską skuteczność ze względu na możliwość migracji komarów  z terenów, gdzie nie były zwalczane, a może spowodować wiele niekorzystnych skutków dla środowiska.

Środki chemiczne wykorzystywane podczas takich zabiegów nie działają selektywnie na komary, ale wywołują też śmierć wszystkich innych gatunków owadów. Wykazują także bardzo wysoką toksyczność względem organizmów wodnych (ryb, bezkręgowców). Z tych powodów ich stosowanie na terenach cennych  przyrodniczo (np. na obszarach Natura 2000) oraz w bliskim sąsiedztwie cieków i zbiorników wodnych nie jest możliwe. Walcząc z komarami, trzeba mieć również na uwadze, że są one ważnym elementem ekosystemu to znaczy stanowią źródło pożywienia m.in. dla ryb i ptaków.
Istnieje jednak szansa że utrzymujące się upały spowodują, że uciążliwe owady znikną całkiem szybko. Wysokie temperatury w połączeniu z suchym powietrzem powodują że komary giną masowo. A wysychanie zastoisk wody, kałuż i sadzawek uniemożliwia im rozmnażanie i wylęg kolejnych pokoleń osobników.

Jak walczyć z komarami? Oto kilka wskazówek:

1.    Komary przyciąga zapach ludzkiego potu (a konkretnie kwas mlekowy w nim zawarty). Po każdym wysiłku w letnie dni warto wziąć szybki prysznic i zmyć z siebie pot.

2.    Komary reagują także na zapach perfum – zwłaszcza kwiatowych. W letnie miesiące warto z nich zrezygnować.

3.    Atrakcyjnym dla komarów kolorem jest czarny. Jeśli mamy do czynienia z plagą komarów, lepiej ubierać się w jasne kolory. Ale uwaga: biały, żółty, różowy, pomarańczowy – te kolory z kolei mogą przyciągnąć inne owady!

4.    W letnie wieczory na wolnym powietrzu lepiej jest spędzać mając na sobie ubranie z długim rękawem oraz długimi nogawkami.

5.    Komary szukają wilgotnych miejsc, aby się w nich rozmnażać. Są to przede wszystkim wody stojące, dlatego należy postarać się wyeliminować wszystkie źródła takiej wody. Na posesjach są to beczki napełnione wodą,  wiadra, puszki z deszczówką, słoiki, czasem oczka wodne, baseny – także gumowe dla dzieci. Warto to, co niepotrzebne wyrzucić, a oczka i baseny zabezpieczyć naszym zabiegiem zwalczania komarów – więcej o nim piszemy niżej.

6.    Hodowanie roślin, których zapachu komary nie znoszą. Są to między innymi lawenda wąskolistna, bazylia, rosiczka, kocimiętka, pelargonia, mirt, mięta pieprzowa.

7.    Używanie dostępnych w sklepach preparatów przeciw komarom (a także meszkom). Zawierają one w składzie związek chemiczny, tzw. DEET. Warto jednak sprawdzać jego stężenie, jeśli jest mniejsze niż 20%, środek nie będzie zbyt skuteczny. UWAGA: DEET wchłania się przez skórę i może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Najlepiej o tym porozmawiać z lekarzem. Każdorazowo po zastosowaniu środka z DEET należy go zmyć.

8.    Używanie octu – można nim posmarować odkryte części ciała. Niestety – zapach będzie zniechęcający nie tylko dla komarów, również dla ludzi.

9.    Używanie opasek na rękę przeciw komarom. Opaski te uwalniają substancje działające na komary odstraszająco. Są więc alternatywą do DEET stosowanego na skórę lub octu o przykrym i wyczuwalnym dla ludzi zapachu. Niestety, bywa, że zapach uwalniany z takich opasek jest słaby i aby osiągnąć pożądany efekt, trzeba by było nosić ich kilka.

10.    Stosowanie odstraszaczy elektronicznych – ich producenci przekonują, że emitowane przez nie ultradźwięki skutecznie odstraszają komary. Choć naukowcy przekonują, że jest to niemożliwe, są osoby, które twierdzą, że sposób jest skuteczny.

11.    Używanie kadzidełek indyjskich – dobry sposób, jeśli chcemy spędzić wieczór na świeżym powietrzu. W sklepach dostępne są kadzidełka o zapachach specjalnie skomponowanych tak, aby odstraszać komary.

12.    Używanie moskitier – na rynku jest bardzo duży ich wybór. Można je montować zarówno na okna, jak i np. nad łóżkami. Dobry sposób.

13.    Stosowanie elektrofumigatorów – to łatwo dostępne urządzenia, które mają zamontowaną specjalną płytkę owadobójczą lub pojemnik z płynem oraz odparowywacz. Substancja odstraszająca komary jest uwalniana stopniowo, dzięki czemu elektrofumigator wystarcza na dłuższy czas.

14.    Zapalenie lampki na komary – to specjalna lampka, której żarówka osłonięta jest metalową siatką pod napięciem. Światło wabi komary, a te w momencie dotknięcia siatki, natychmiast giną. Napięcie prądu w siatce jest zabójcze dla komarów, człowiekowi nie zrobi żadnej krzywdy.

15.    Używanie olejków eterycznych – olejek paczuli, eukaliptusowy cytrynowy, z trawy cytrynowej, goździkowy mają najsilniejsze działanie na komary. Następnie nieznośny dla nich zapach rozsiewają także olejki rozmarynowy, cedrowy, mięty pieprzowej. Przydatne okazują się także olejki lawendowy, tymiankowy, cytrynowy, pomarańczowy, geranium.Odsłony: 2730
Autor Publikacji: Ewelina Sadko, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Kęty, www.bios.net.pl, Data Publikacji: 2019-06-13 , Godzina Publikacji: 12:47

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2020
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5
02 6 7 8 9 10 11 12
03 13 14 15 16 17 18 19
04 20 21 22 23 24 25 26
05 27 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty