Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Grand Prix XX Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo” dla Klaudii Kriva ze Słowacji

Grand Prix XX Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo”, który odbywał się w dniach 19-22 października br. w Kętach, zdobyła Klaudia Kriva z Preszowa na Słowacji – członkini zespołu GOD’S, zdobywcy głównej nagrody w roku ubiegłym. 23-letnia solistka wykonała po angielsku „I believe in you and me” z repertuaru Whitney Houston oraz po polsku „Niezmienność” Piotra Rubika.

W kategorii soliści jury wyróżniło artystów w dwóch grupach wiekowych: Agatę Pasterny ze Szkoły Podstawowej w Dębowcu, Antoninę Kraszewską z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Cieszynie, Jagodę Czopek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Porąbce oraz Rocha Brannego ze Szkoły Podstawowej w Dębowcu – jako soliści-dzieci. Wśród solistów-młodzieży wyróżnienia otrzymały: Anna Kováčová ze Szkoły im. św. Mikołaja w Preszowie na Słowacji i Sofia Kolesárová ze Szkoły im. św. Mikołaja w Preszowie na Słowacji. I miejsce zdobyła Jana Petriková ze Szkoły im. św. Mikołaja w Preszowie na Słowacji za wykonanie utworów: „Jesus loves me” Whitney Houston oraz „Na skrzydłach roztańczonych marzeń” Piotra Rubika. 19-letnia Jana jest również wokalistką zespołu GOD’S.

W kategorii schole zwyciężyła schola z parafii św. Wojciecha w Bulowicach utworami „W to wierzę” i „Oceany”. Komisja konkursowa wyróżniła Diakonię Muzyczną z Pisarzowic.

W kategorii zespoły I miejsce zdobył zespół „Kontrasty” z Domu Kultury w Komorowicach. Młodzi muzycy wykonali „Nim świt obudzi noc” ks. Zbigniewa Łebkowskiego i „Uwielbiamy Cię” z repertuaru TGD. Wyróżnienie otrzymał zespół „Gaudete in Domino” z Gliwic.

W kategorii chóry najlepszy okazał się chór „Wrzos” z Głębowic, który zaśpiewał pieśni „Nie lękajcie się” Piotra Pałki i „Słońce nagle Zgasło” Wojciecha Konikiewicza.

W kategorii ludowe zespoły śpiewacze wyróżniono Zespół Regionalny „Brzeszczanki”. Dwie równorzędne I nagrody otrzymały: Ludowy Zespół Śpiewaczy „Paświszczanie” z Zasola za wykonanie „Jak w uczniowskim zeszycie” nieznanego autora i „Nasze Życie” sł. Zofii Wójcik oraz Zespoł Pieśni i Tańca „Małe Kęty” za utwory „Nos Beskidzki Jezusicku” oraz „Bało lelija”, wykonane na melodie ludowe.

Tegoroczny festiwal zgromadził kilkuset wykonawców z Polski i zagranicy. Gościnnie wystąpili artyści z Ukrainy i Węgier: chór „Kiyovskie Blahochetya” z grekokatolickiego Kościoła św. Andrzeja Apostoła we Lwowie, chór „Serafin” z parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Równym na Wołyniu – zdobywca zeszłorocznej nagrody festiwalu Vox Poloniae dla najlepszego zespołu zagranicznego, zespół muzyczny „Faustyna” z parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Równym na Wołyniu oraz Zespół Śpiewaczy z Ket na Węgrzech. Goszczące w Kętach chóry wystąpią w niedzielę na kęckim Rynku w ramach Jarmarku Świętojańskiego.

Oprócz Ogólnopolskiego Festiwalu Muzycznego, który odbywał się w sobotę, na wydarzenie złożył się Przegląd Filmowy OIKUMENE – projekcje filmów: „Dwie Korony”, „War room. Siła modlitwy” i „Idealna fala”, spektakl teatralny pt. „W służbie Bogu i człowiekowi św. Jan Kanty – wczoraj, dziś i jutro” oraz finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego o św. Janie Kantym i wernisażu wystawy wyróżnionych prac.

Patronat nad festiwalem objął biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, starosta oświęcimski Zbigniew Starzec oraz burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar.

Kęcki festiwal „Psallite Deo” po raz pierwszy odbył się w 1998 r. Jego początki sięgają „Wieczorów z piosenką religijną”, podczas których prezentowały się zespoły młodzieżowe działające przy okolicznych parafiach. Z czasem impreza ta przekształciła się w festiwal-konkurs otwarty, adresowany do zespołów dziecięcych i młodzieżowych, scholi i zespołów śpiewaczych wykonujących pieśni i piosenki religijne.

Odsłony: 3010
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, DK Kęty, Data Publikacji: 2017-10-21 , Godzina Publikacji: 23:30

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Czerwiec, 2019
  P W Ś C P S N
22 1 2
23 3 4 5 6 7 8 9
24 10 11 12 13 14 15 16
25 17 18 19 20 21 22 23
26 24 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty