Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Gmina Kęty nie będzie walczyła z komarami za pomocą oprysków

Gmina Kęty nie będzie walczyła z komarami za pomocą oprysków

Jak tłumaczy burmistrz Gminy Kęty, likwidacja tych uciążliwych insektów za pomocą środków chemicznych może zagrozić innym pożytecznym owadom - na przykład pszczołom. To tylko jeden z wielu powodów podjęcia takiej decyzji.

- To nie chodzi o pieniądze. Przeanalizowałem wszystkie „za” i „przeciw”, i wynikiem tej analizy jest decyzja o niestosowaniu oprysków – mówi Krzysztof Jan Klęczar. – Mam świadomość, że wielu mieszkańców nie będzie zachwyconych z tego powodu, jednak warto zaznaczy, że nawet jeśli byśmy pryskali na komary to tylko na terenach należących do Gminy. Nie możemy „odkomarzać” prywatnych działek, ogródków, łąk, lasów, a one stanowią znacznie większą część gminy – podkreśla burmistrz.

Kolejnym powodem decyzji jest fakt, że insektycydy są szkodliwe nie tylko dla komarów, ale dla wszystkich owadów, bo ich działanie nie jest selektywne. W okresie kwitnienia lip zastosowanie oprysków może mieć negatywny wpływ na, np. jakość miodów. Na terenie naszej gminy mamy też cieki wodne i rzekę Sołę, których nie da się „ominąć” w sytuacji stosowania oprysków. To z kolei skutkuje zanieczyszczeniem wód również w stawach hodowlanych, a tym samym „zatrucie” opryskami ryb.

- Negatywne skutki oprysków odczuwają również ludzie, a w szczególności dzieci – mówi Krzysztof Jan Klęczar. – Jednorazowe stosowanie oprysków nie ma większego sensu, a kilkukrotne „odkomarzanie” przyniesie więcej szkód niż pożytku. Musieliśmy wybrać „mniejsze zło”, dlatego oprysków nie będzie – dodaje burmistrz.

Niebawem na stronie infokety.pl zostanie opublikowany artykuł na temat szkodliwości oprysków oraz ekologicznych sposobów walki z komarami.

Odsłony: 3467
Autor Publikacji: Ewelina Sadko, Data Publikacji: 2019-06-13 , Godzina Publikacji: 10:52

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty