Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Dzień Niepodległości w szkole w Nowej Wsi - „Polska, Polska niepodległym krajem….”

Dzień Niepodległości w szkole w Nowej Wsi - „Polska, Polska niepodległym krajem….”

W piątek (8.11.2019 r.), w uroczystym dniu, poprzedzającym 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości, uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi wraz nauczycielami  uczcili pamięć naszych przodków, Polaków – patriotów. Uczniowie, galowo ubrani, przenieśli się na chwilę do czasów I Wojny Światowej, oglądając i wysłuchując przedstawienie teatralno – muzyczne pt. „Pisk Białego Orła”.

Fabuła została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, która żegna ojca i jednego z synów, idących na front. Prości, szlachetni ludzie ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos – pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność oraz mające moc pióro białego orła. Pióro, dzięki któremu pisarze, poeci, malarze, kompozytorzy podtrzymywali ducha w narodzie i przypominali o potędze Ojczyzny. Treści fabuły zostały zaprezentowane dialogami, recytacjami, śpiewem piosenek, tańcem i pantomimą w wykonaniu 30 uczniów przygotowanych przez p.Dorotę Gwiazdoń, p. Magdalenę Majcherczyk i p. Magdalenę Rodak.

Podczas tej uroczystości, w obecności szkolnego sztandaru, prawie 300 – osobowy zespół uczniów i nauczycieli zaśpiewał 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, współuczestnicząc z innymi szkołami w projekcie „Szkoła do hymnu”.

Święto Niepodległości,w SP W Nowej Wsi, zostało uczczone już wcześniej poprzez różne działania; w każdej sali lekcyjnej wykonana została gazetka ścienna o tematyce patriotycznej, uczniowie klas młodszych wykonywali prace plastyczne, odbył się konkurs recytatorski dla klas 4-6 „W hołdzie bohaterom”, na lekcjach muzyki śpiewano pieśni patriotyczne, podczas zajęć w świetlicy dzieci zapoznawały się z symbolami narodowymi.

7 listopada  klasy pierwsze, w ramach zajęć zintegrowanych, wyszły do Biblioteki w Dworku w Nowej Wsi na zajęcia "Gniezno- pierwsza stolica Polski", podczas których poznały legendę o Lechu, Czechu i Rusie, dowiedziały się jak wyglądało dawniej Gniezno, odbyły wirtualny spacer po gnieźnieńskim grodzie oraz zaplanowały w grupach trasę dla robota edukacyjnego.
Przedstawiciele uczniów, wraz z pocztem sztandarowym, współuczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Kętach.


Odsłony: 770
Autor Publikacji: Magdalena Rodak, foto Joanna Gabryś, Data Publikacji: , Godzina Publikacji:

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty