Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Druga odsłona Projektu NIEPODLEGŁOŚĆ PL w kęckim muzeum

Druga odsłona Projektu NIEPODLEGŁOŚĆ PL w kęckim muzeum

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na 2. spotkanie z cyklu „Projekt NIEPODLEGŁOŚĆ PL”. Prelekcję „Kraj i emigracja. Drogi do niepodległości” wygłosi dr hab. Hubert Chudzio z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Organizator zaprasza na wykład 25 września (wtorek) o godz. 17.00 do sali wystaw czasowych w kamienicy Rynek 16. Wstęp wolny.

W 1795 roku Polska utraciła niepodległość. O jej odzyskanie kilka pokoleń Polaków walczyło przez następne 123 lata… na ziemiach polskich objętych zaborami, ale także na emigracji. Już pod koniec XVIII wieku za granicą znalazło się wielu liderów politycznych i wojskowych. W następnych dziesięcioleciach przybywało ich, nad Sekwaną czy Tamizą pojawiali się następni przybysze znad Wisły. Szczególną była emigracja po powstaniu listopadowym, która zyskała przydomek "Wielkiej".  Wynikiem tych wszystkich działań było utworzenie najpierw legionów polskich przy wojskach napoleońskich, a później kolejne powstania narodowe. Dopiero jednak wydarzenia Wielkiej Wojny w latach 1914-1918 stały się fundamentem, umożliwiającym powstanie niepodległej Rzeczypospolitej.
Dr hab. Hubert Chudzio jest zatrudniony w Katedrze Historii XIX wieku w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Współpracuje z Biblioteką Polską w Paryżu oraz placówkami naukowymi i kulturalnymi w Londynie i Nowym Jorku. Dla paryskiej placówki opracował katalog zbiorów tej instytucji. Od lat zajmuje się też szeroko pojętą tematyką przymusowych migracji od czasów Konfederacji Barskiej do czasów stalinowskich. Jest dyrektorem Centrum Dokumentacji Zsyłek Wypędzeń i Przesiedleń. Był inicjatorem powstania tej ważnej instytucji. Kierownik misji naukowych do Afryki Wschodniej (Kenia, Tanzania, Uganda, Zimbabwe, RPA, Zambia), Australii, Kanady, Izraela i wielokrotnie do Wielkiej Brytanii. Inicjator odbudowy polskiego cmentarza w Koji nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie i nekropolii w Abercorn w Zambii. Jako dziennikarz od lat współpracuje z telewizjami polskimi (TVP, TVN) i zagranicznymi (Discovery, Planete). Reżyseruje filmy o tematyce historycznej i archeologicznej. Uczestniczył jako dokumentalista w wykopaliskach archeologicznych w Egipcie (udział w ośmiu misjach).

Projekt NIEPODLEGŁOŚĆ PL
Kraj i emigracja. Drogi do niepodległości – dr hab. Hubert Chudzio, prof. UP.
Wtorek, 25 września 2018 r., godz. 17.00, sala wystaw czasowych (I p.), Muzeum w Kętach (Rynek 16)
Wstęp wolny

opis niedostepny
Odsłony: 1249
Autor Publikacji: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach , Data Publikacji: 2018-09-20 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty