Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Brawura czy brak oświetlenia? Co jest powodem wypadków na nowych rondach?

Brawura czy brak oświetlenia? Co jest powodem wypadków na nowych rondach?
Nikt nie ma wątpliwości, że remont drogi wojewódzkiej łączącej Kęty z Oświęcimiem był konieczny. Między innymi dzięki „naciskom” gminy Kęty udało się zrealizować tę inwestycję w takiej formie, by powstały tu nowe chodniki, ścieżki rowerowe, trzy ronda i oświetlenie. No właśnie – oświetlenie, które… nie wszędzie działa. Jak się okazuje, Zarząd Dróg Wojewódzkich wciąż kompletuje dokumentację i dopiero w przyszłym tygodniu złoży ją w Tauronie.

- To irytujące, bo nowe lampy już są, a wciąż czekamy na załatwienie „papierów” i później na decyzję Tauronu o uruchomieniu lamp. Termin włączenia oświetlenia nie jest zależny ani od Gminy Kęty, ani od burmistrza, ani od nikogo innego jak tylko od ZDW i Polskiej Grupy Energetycznej, która – z doświadczenia wiem- nie spieszy się w podjęciu działań – tłumaczy Krzysztof Jan Klęczar dodając, że identyczna sytuacja miała miejsce jakiś czas temu w Witkowicach, kiedy to ustawiono wzdłuż ulicy nowe oświetlenie i czekano prawie cztery miesiące na uruchomienie lamp. – Bez zgody Tauronu nic się nie da zrobić – wyjaśnia burmistrz.

Wielu mieszkańców twierdzi, że brak oświetlenia rond jest powodem wypadków, bo kierowcy jadąc tą trasą dosłownie „wpadają” na niewidoczne w ciemnościach ronda. Niestety, o ile brak oświetlenia faktycznie jest problemem, to nie powinien mieć wiele wspólnego z tymi zdarzeniami.

- Droga jest doskonale oznakowana, Kierowcy są informowani, że zbliżają się do ronda, są znaki, jest ograniczenie prędkości, więc jadąc zgodnie z przepisami nie ma takiej możliwości, by „przeciąć rondo”. Wiem co mówię, bo sam bardzo często jeżdżę tą trasą po zmroku – mówi Krzysztof Jan Klęczar.

Takie „przecinki” faktycznie zdarzają się tu dość często, ale czy winne jest niedziałające oświetlenie?

- Powodem jest nadmierna prędkość i nieuwaga kierowcy. Nie da się tego ronda nie zauważyć jeśli kierowca zachowuje ostrożność, stosuje się do znaków i koncentruje na jeździe. Rondo jest oznakowane, a kierowca, który się do niego zbliża jest o tym wystarczająco wcześnie informowany – wyjaśnia Małgorzata Jurecka, rzecznik prasowy.


Odsłony: 2268
Autor Publikacji: Ewelina Sadko, Data Publikacji: 2019-11-08 , Godzina Publikacji: 11:22

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty