Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

„Bezpieczny senior”. Kolejne spotkanie ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kętach

Policjanci powiatu oświęcimskiego, prowadząc działania profilaktyczne, starają się docierać do wszystkich grup społecznych. Oprócz dzieci i młodzieży, niezwykle ważną grupę dla działań z zakresu prewencji kryminalnej stanowią osoby starsze, narażone najczęściej na różnego typu oszustwa i wyłudzenia mienia.  

20 stycznia 2020 r. w Domu Kultury w Kętach odbyło się spotkanie z uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zagadnienia dotyczące prewencji kryminalnej zaprezentował dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kętach, natomiast zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym przedstawił policjant Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji.

Podczas spotkania funkcjonariusze omówili kwestie bezpieczeństwa osób starszych. Udzielili wskazówek, jak nie stać się osobą pokrzywdzoną przestępstwem oraz w jaki sposób reagować w przypadku zagrożenia, a także gdzie szukać pomocy, gdy dojdzie do przestępstwa. Poruszyli problematykę przestępstw, m. in. „na wnuczka”, szczególną uwagę zwracając na nowe metody działania oszustów. Ponadto, przybliżyli uczestnikom działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której mieszkańcy mogą przekazywać Policji informacje o zagrożeniach występujących w ich okolicy. Przybliżyli działanie aplikacji „Moja Komenda”, za pomocą której każda osoba posiadająca telefon komórkowy w prosty sposób może szybko wyszukać dane kontaktowe do swojego dzielnicowego, a będąc w dowolnym rejonie Polski, w przypadku takiej potrzeby, ma możliwość szybkiego wyszukania danych kontaktowych najbliższej jednostki policji.   

Ważnym zagadnieniem poruszonym podczas spotkania było również bezpieczeństwo seniora w ruchu drogowym, omówione w ramach akcji „Bezpieczny pieszy na drodze, to świadomy pieszy. Policjanci przypomnieli podstawowe przepisy w ruchu drogowym. Omówili obowiązek korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych, a w przypadku ich braku z lewego pobocza lub lewej krawędzi jezdni, ustępując miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi, ja również obowiązek korzystania z wyznaczonych przejść dla pieszych po upewnieniu się, że nic nie nadjeżdża lub pojazd jest wystarczająco daleko, aby można było bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy. Przypomnieli o obowiązku zakładania elementów odblaskowych, które sprawiają, że pieszy jest widoczny z daleka dla innych uczestników ruchu.

Na zakończenie spotkania policjanci życzyli studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku bezpieczeństwa na co dzień.

Odsłony: 1072
Autor Publikacji: KPP Oświęcim / kf, Data Publikacji: 2020-01-27 , Godzina Publikacji: 8:30

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Luty, 2020
  P W Ś C P S N
05 1 2
06 3 4 5 6 7 8 9
07 10 11 12 13 14 15 16
08 17 18 19 20 21 22 23
09 24 25 26 27 28 29
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty