Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Akcja Innowacja czyli nowe spojrzenie na oczywiste problemy. Projekt kęckiego GOPS-u „Zakupy bez barier” w „złotej dziewiątce” innowacji społecznych w Małopolsce (film)

Podczas konferencji „InnMałopolska – region innowacyjny społecznie”, która odbyła się 19 lipca w Krakowie, podsumowano, realizowany od 1 sierpnia 2016 r. do 31 lipca 2019 r. na terenie województwa małopolskiego projekt „Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych”. Spośród 39 nowatorskich pomysłów, zgłoszonych do projektu, wybrano „złotą dziewiątkę” - rozwiązania zakwalifikowane do upowszechniania, które spełniły pokładane w nich oczekiwania i zasłużyły na promocję tak, by skorzystało z nich jak najwięcej osób w całej Polsce. Kęcki projekt „Zakupy bez barier” to właśnie jeden z jej czołowych laureatów.

Opracowane przez pracowników GOPS w Kętach rozwiązanie pn. „Zakupy bez barier”, zakłada zamontowanie w sklepach samoobsługowych, wielkopowierzchniowych przycisku, pozwalającego osobie niepełnosprawnej zgłosić chęć zrobienia zakupów przy indywidualnej, dyskretnej asyście pracownika sklepu.

Naciśnięcie dzwonka jest informacją dla przeszkolonych pracowników sklepu, że pojawiła się osoba, która potrzebuje asysty przy zakupach, np. znalezienia danego produktu, sprawdzenia składu, gramatury, daty ważności, sięgnięcia po produkt na wyższą półkę. Asysta ma formę pomocy indywidualnej, wynikającej i dostosowanej do potrzeb klienta i rodzaju niepełnosprawności. Sklepy, które wdrożą rozwiązanie otrzymują certyfikat „Sklepu przyjaznego osobom niepełnosprawnym”.

Kto może skorzystać z rozwiązania?

• osoby z niepełnosprawnościami,

• osoby niewidome, niedowidzące,

• osoby na wózkach inwalidzkich, osoby z ograniczeniami ruchu,

• osoby z niepełnosprawnością intelektualną,

• osoby starsze potrzebujące asysty przy zakupach.

• Sklepy wielkopowierzchniowe.

Mamy nadzieję, że „Kęcka Innowacja”, już wkrótce znajdzie swoje zastosowanie wśród szerokiego grona odbiorców i zainteresujemy inne podmioty naszym rozwiązaniem. Pierwsze kroki w tym kierunku zostały już poczynione. Dzięki zabiegom pracowników Ośrodka, 30 października 2018 roku urządzenie wraz z niezbędnym oznakowaniem zostało zamontowane na terenie obiektu handlowego JAN w Kętach. Przypominamy, że to kolejna kęcka placówka, która stała się przyjazna osobom z niepełnosprawnościami. Wcześniej innowację zdecydowały się wprowadzić: „Lewiatan” na os. 700-lecia oraz „Nasza Chata” na os. Nad Sołą.

- Chciałabym w tym miejscu zaznaczyć, że kluczową rolę w realizacji tego przedsięwzięcia mieli kreatywni i odważni pracownicy GOPS w Kętach Pani Joanna Stachura i Pan Maciej Stachura. To dzięki temu, że potrafią słuchać, rozmawiać i podejmować nowe wyzwania innowacja znalazła się w grupie najlepszych. Gratuluję im serdecznie i jestem dumna, że mam ich w swoim zespole – podkreśla dyrektor kęckiego GOPS-u Monika Kaczmarczyk.

Innowacja nie wyręcza, ale wspiera i ułatwia życie potrzebującym. Okazuje się, że prosty pomysł może zmienić życie tak wielu ludzi i naprawdę aktywizować osoby z różnym typem niepełnosprawności.

Jeszcze raz gratulujemy pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kętach, że ich innowacja „Zakupy bez barier” znalazła się wśród małopolskich liderów!

Odsłony: 2400
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach, Data Publikacji: 2019-07-29 , Godzina Publikacji: 14:20

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2020
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5
02 6 7 8 9 10 11 12
03 13 14 15 16 17 18 19
04 20 21 22 23 24 25 26
05 27 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty